piątek, 30 sierpnia 2013

„Słoneczny mit” na Festiwalu Singera


Wczoraj tj.29.08 2013r  w Warszawie o godz. 17.30 na Festiwalu Singera odbył się spektakl poetycko - muzyczny„Słoneczny mit”
Wystąpiły:
Ewa Dąbrowska i Dominika Świątek
Scenariusz:
Piotr M. Cieński,

reżyseria:Ewa Dąbrowska
 muzyka:
Dominika Świątek
animacje multimedialne:
Malwina de Brade

kierownictwo muzyczne, fortepian:
Andrzej Perkman
gitara:
Marcin Dąbrowski
 
Spektakl oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki. Jest opowieścią o „dwóch” kobietach. Jedna z nich to Ginczanka-poetka, skamandrytka, przyjaciółka Gombrowicza, przed wybuchem wojny nazywana „Tuwimem w spódnicy”. Piękna, wybitnie utalentowana, stała bywalczyni „Małej Ziemiańskiej” i „Zodiaku”, na którą czekało wspaniałe życie – kariera i sława. Ta druga to Ginczanka-Żydówka, która w czasie wojny musi walczyć o życie. Egzotyczna uroda, która przed wojną była atutem, teraz jest dla niej przekleństwem. Jest zastraszona, przerażona, skazana na łaskę i niełaskę ludzi, u których się ukrywa. Jej droga kończy się w Płaszowie, gdzie zostajerozstrzelana przez gestapo.

Ja oczywiście na ostatnim zdjęciu wyszłam jak oszołom, ale za to mam zdjęcie ze wspaniałymi dziewczynami.

3 komentarze:

  1. Witkacy, po otrzymaniu 18 wrzesnia 1939 informacji o wkroczeniu ruskich do Polski popelnil samobojstwo. Ginczanka-Gincburg w rocznice wkroczenia sowietow do Polski 17 września 1940 roku wstąpiła do Związku Radzieckich Pisarzy Ukrainy...tyle na ten temat

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy kiedys ludzie nauczą się oddzielać sztuke, od życia prywatnego, poglądów politycznych itp? No chyba,ze ktos zajmuje się agitacją polityczną w sztuce. Tego natomiast nie zauważyłam w lirykach Ginczanki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Caravaggio znowu zabił człowieka. Czy to znaczy, ze mamy nie oglądać Jego malarstwa?

    OdpowiedzUsuń

Komentarze anonimowe i obraźliwe najprawdopodobniej zostaną skasowane.